Her yıl EB-5 vizesinin koşulları yatırımcı için daha karmaşık hale geliyor. Amerikan ticari vizesi almak için neden ve alternatif seçeneklerin neler olduğunu size anlatıyoruz.  Dilerseniz Amerika vizesi hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Amerika Yatırımcı Vizesi EB-5 Vizesi

Amerikan Ticari Vizesi veya EB-5 , ABD’de yaşamak ve işlerini orada yürütmek isteyen yatırımcılar için ABD Göçmen Yatırımcı Programıdır. Bu vizeyi almak için ABD’de işletmenizi açmanız veya mevcut ABD şirketlerine yatırım yapmanız gerekir. Bu vize, Amerikan vatandaşı olma yolunda ilk adım olabilir.

Bir EB-5 herhangi bir ülkeden bir yatırımcı tarafından edinilebilir. Bu vize ile eşiniz ve 21 yaşından küçük çocuklarınızla birlikte Amerika Birleşik Devletleri’ne hareket edebilirsiniz. Yatırımcı ve ailesi, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşama, okuma ve iş yapma hakkına sahiptir ve ayrıca 10 yıl boyunca Amerika Birleşik Devletleri’nde daimi ikametgah olan yeşil kart alabilir. ABD’de 5 yıl kalırlarsa bu ülkenin vatandaşlığını alma hakları vardır.

EB-5 Programı Son Zamanlarda Nasıl Çalışır ?

Her zaman bir kotaya göre bir iş vizesi verilir – yılda 10.000 yatırımcı ve aile üyeleri. Ticari yatırım için vize talebi her zaman yüksek olmuştur, bu nedenle tüm yatırımcılar kotaya düşmedi – birkaç yıl EB-5’i beklemek zorunda kaldılar.

2016’dan 2021’e kadar 41.135 ticari vize başvurusu ABD hükümeti tarafından onaylandı. Yatırımcıların %95’i ABD bölgesel merkezi aracılığıyla başvurma avantajından yararlandı.

1 Temmuz 2021’den itibaren, ABD şirketlerine yatırım yapma seçeneği artık yatırımcılara sunulmamaktadır – artık yalnızca ABD’de açılan kendi şirketlerine 500.000 ABD Doları veya daha fazla yatırım için bir iş vizesi verilmektedir. 10’dan fazla kişiyi istihdam etmelidir.

Şu anda ABD hükümeti EB-5 başvurularının işlenmesiyle başa çıkamıyor – yaklaşık 10.000 yatırımcı ticari vize almayı bekliyor. Bunun nedeni, bölgesel merkezlerin çalışmalarının askıya alınması ve genel olarak bir salgın sırasında ABD hükümetinin özel çalışma şeklidir. Bölgesel merkezler aracılığıyla başvuruda bulunmayı başaranlar yanıt beklemediler – Temmuz 2021’den bu yana dikkate alınmadılar. EB-5 için kendi kendine başvurular da onay bekliyor. Neden böyle bir gecikme – ABD hükümetinde kimse açıklamıyor.

EB-5 Amerika Yatırımcı Vizesi Aşamaları

  1. Vizeye giden tüm yatırım yolu hakkında tavsiyeler, yatırım için likit iş projelerinin seçimi;
  2. Seçilmiş ve onaylanmış bir ABD iş projesine yapılan yatırımlar – bir emanet hesabına 900.000 $ yatırılması – reddedilmesi durumunda para iade edilir;
  3. Yeni işler yaratmak için bir yatırım planı ile gelir kaynaklarınızı belgeleyen bir I-526 dilekçesi gönderin;
  4. Dilekçe hükümet tarafından onaylandıktan sonra yeşil kart için belgeler sunulur;
  5. Ruslara 2 yıl boyunca yeşil kart verilir – bundan sonra, yatırımların başarısı ve ek işlerin sağlanması hakkında verileri içeren başka bir I-829 dilekçesi göndermeniz gerekir;
  6. Bir Rus, kendisine eyaletlerde yaşama, okuma ve çalışma hakkı veren 10 yıl boyunca yeşil kart – daimi oturma vizesi – alır;
  7. Amerika’da 5 yıl daimi ikamet ve ikamet ettikten sonra vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz.

Olumsuz Cevap Verilme Sebepleri Nelerdir ?

Amerika kendi yasalarına göre her 5 yılda bir EB-5 yatırım miktarını gözden geçirmektedir. 2019 yılında ABD İç Güvenlik Bakanlığı, yatırıma dayalı göçmenlik programının şartlarını değiştirdi. Ana değişiklik minimum yatırım tutarıyla ilgiliydi – 400.000 dolar arttı ve minimum 900.000 dolar oldu.Gerekli yatırımdaki artış enflasyondan kaynaklandı.

2020’nin sonunda, Ulusal Güvenlik Bakanlığı’nın bu kararı, Bering bölge merkezi tarafından mahkemede temyiz edildi. Bunu, bakanlığın EB-5 programı için yatırım miktarını artırma konusunda yeterli yetkiye sahip olmamasıyla açıkladı. Amerikan mahkemesi davayı onayladı ve EB-5 programında yapılan değişiklikleri iptal ederek önceki yatırım eşiğine döndü.

Ancak yatırımcıya verilen 500.000 dolarlık teklif, bölge merkezinin Haziran 2020’de kapanmasıyla hızla sona erdi. Merkezlerin çalışmalarıyla ilgili sorun hala çözülüyor.