Yurt dışı seyahatlerinde bazı ülkeler Türk yurttaşlarına vize muafiyeti uygulasa da çok fazla ülke de vize mecburiyeti bulunmaktadır. ABD da bu vize işlem süreçlerinin olduğu hatta kontrollerin çok sıkı yapıldığı bir ülkedir. İstanbul ve Ankara’daki konsolosluklardan şahsen, telefonla veya internet adresleri üzerinden randevular alınabilmektedir. ABD vizesi buluşma ücreti buluşma talep formunun doldurulması esnasında istenmekte, fiyat aralığı düşük olan bu ücretler dolar yahut tl bazında ödenebilmektedir.

ABD vize ücreti için buluşma talep formunda boşluk bırakılmadan doldurulması gereklidir. Özellikle ilk kere müracaat yapacaklar işlemlerine dikkat etmeleri gerekli olmakta, oluşan eksiklikler ile buluşma talebi bile iptal edilebilmektedir. Bu işlem süresince alınan her iptal de hem işlemlerinizin geç tamamlanmasına aynı zamanda daha çok masraf çıkmasına niçin olacaktır.

ABD vizesi fiyatı ise hizmet harcı ve vize ücreti dâhil olmak üzere iki başlığın toplam tutarı ile ortaya çıkmakta, tedavi ya da kültürel etkinlikler benzer biçimde farklı amaçlarda vize ücreti alınmadan yalnız hizmet harcı ödeyerek vize işlem süreci neticelandırılabilir.