Amerika Green Card başvurusu hakkında merak ettiğiniz birçok soru olduğunu biliyoruz. Amerika Vize Merkezi olarak Green Card hakkında merak ettiğiniz tüm soruları yanıtladık. Başvuru yapmak ve süreci doğru yönetmek için yazıyı dikkatlice okumalısınız.

  Amerika Birleşik Devletlerinde yaşamak isteyen kişiler içinde bir seçenek Amerika Green Card uygulamasıdır. Bu programın birçok amacı var. Nüfusun kontrollü arttırılması, farklı meslek gruplarından ve kültürlerden gelen kişileri bir araya getirmek gibi birçok sebep vardır. Bu süreç bir vatandaşlık değil, bir çeşit göçmenlik izni olarak düşülebilir. Fakat sürecin devamında kişiler vatandaşlık başvurusu yapabilir.

Amerika Green Card Başvuru Şartları

Aranılan özellikler birçok vatandaş tarafından karşılanabilir seviyededir. Ancak eğer aşağıdaki şartları karşılamıyorsanız; Başvuru gerçekleştiremezsiniz.

  • 18 Yaşından Büyük Olmaz: Başvuru yapacak kişilerin reşit olma şartı aranılır.
  • En Az Lise Mezunu Olmak: Başvuru gerçekleştirecek kişilerin en az lise ya da lise denginde bir okuldan mezun olmaları gerekmektedir.
  • İngilizce Dil Şartı YOKTUR! Fakat orada yaşayacağınız ve ülkenin anadilini biliyor olmanız süreci sizin için kolaylaştıracaktır.

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Sanılanın aksine Green Card başvurusu yapmak çok zor değildir. İçerisinde yaklaşık 20 civarında, sizi tanımak için sorulan sorular vardır. Her yıl Ekim-Kasım aylarında başvurular açılır. Birleşik Devletler, Dış İşleri Bakanlığı, Göçmenlik Bürosunun resmi web sitesinden başvuru gerçekleştirilir.

Sisteme sadece bir kez giriş izniniz vardır. Formu doldurduktan sonra tekrar düzenleyemez ve üzerinde işlem yapamazsınız. 

Yukarıda bahsettiğimiz gibi başvurularda düzenleme yapılamaz. Bu yüzden gerçekleştirilen başvuruların ortalama %100’de yirmisi değerlendirmeye alınır. Başvuru dönemlerinin başında süreç başlatılmalıdır. Çünkü ilerleyen zamanlarda sistemde yoğunluk olmakta ve bu yoğunluktan dolay başvuru süreciniz daha yavaş ilerleyebilir. Ek olarak yoğunluk dönemlerinde sistemsel hatalar olabileceğini hatırlatmakta yarar var.

Green Card Başvurusu Ücretli Mi ?

Amerika turist vizesi gibi birçok başvuruda harç bedelinin olduğu biliniyor. Başvurular Amerika Birleşik Devletleri Dış İşleri Bakanlığı Göçmenlik Bürosu tarafından gerçekleştirilir ve başvuru sürecinde herhangi bir harç bedeli yoktur.

Green Card başvurusu gerçekleştirirken tüm süreci ve adımları dikkatli atmalısınız. Sürecin doğru yönetimi için ince eleyip, sık dokumalı ve buna göre yol almalısınız.