Yurtdışında çalışmak isteyen kişiler için en uygun seçeneklerden biriside Amerika’dır. Amerika çalışma vizesi sahibi olarak bu imkana ulaşabilirsiniz. Çalışmak isteyen bireylerin aranılan temel şartlar ve iş davetine sahip olmaları gerekir. Aksi durumda Amerika çalışma vizesi başvurusu yapmanız mümkün değildir.

Amerika çalışma vizesi oldukça geniş bir alanı kapsar. Profesyonel iş insanları, sporcular, sanatçılar ve din görevlilerine kadar oldukça çeşitli meslek grupları başvuru gerçekleştirebilir.

Başvuru yapılması gereken kategori; Tarafınıza gelen davetiyeye bağlı olarak farklılık gösterir. Amerika Birleşik Devletleri içerisinde yer alan bir işletmeden alacağınız davetteki bilgilere bağlı olarak hangi kategoride başvuru yapmanız gerektiği netleşecektir. Eğer yanlış form doldurulursa; Vize başvurunuz ya değerlendirmeye alınmayacak, ya da daha kötüsü olan doğrudan red yanıtı gelecektir.

En çok sorulan sorulardan biriside; “Amerika turist vizesi ile çalışabilir miyim ? ” sorusudur. Bunun cevabı oldukça nettir. Hayır, çalışamazsınız. Yakalanmanız durumunda bir daha Amerika Birleşik Devletlerine girememe ihtimali sizi bekliyor olacaktır.

Amerika Çalışma Vizesi Kategorileri

Yukarıda belirttiğimiz gibi hangi kategoriye uygun olduğunuzun belirlenmesi süreç için oldukça önemlidir. Yazının geri kalınını okumanız Amerika çalışma vizesi başvurusu hakkında bilgi almak ve başvuru süreci için oldukça önemlidir.

Amerika H-1B Vizesi

Belirli bir meslekte iş tecrübesine sahip ya da bu alanda akademik belgeleri sunabilecek kişiler bu kategoriden başvuru yapabilir. İş alanında en az lisans eğitimini tamamlamış olması gerekir. Ayrıca bu kişi eyaletler tarafından belirlenen asgari ücretin üzerinde maaş alması gereklidir.

Çalışma süresinin uzaması halinde kişinin vizesi 3 yıl uzatılır. İş davetinin yanı sıra başvuru yapacak kişinin eğitim bilgilerini sunması zorunlu.

H-2A Çalışma Vizesi

Kısa süreli ya da sezonluk çalışacak tarım işçileri bu kategoriden başvuru yapmalıdır. Bu kategorideki başvurular Amerika Birleşik Devletlerinin ihtiyaç duyduğu kişi sayısına göre kota açılır.

H-3 Vizesi

Özel ihtiyaçlara sahip çocukların eğitimi için Amerika’da çalışacak kişiler bu kategoriden başvuru gerçekleştirebilir.

Şirket İçi Transfer Amerika Çalışma Vizesi

Çokuluslu ya da Amerika’da şubesi bulunan bir şirkete sahip olabilirsiniz. Bu durumda Amerika L1 vizesi ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.  Bu kategorideki Amerika çalışma vizesi sahipleri aranılan şartları karşıladıkları takdirde Green Card vizesi sahibi olabilirler. Bu yüzden en önemli Amerika vizesi kategorilerinden birisidir.

P Vizesi 

Çalışma vizesi şartlarıyla aynıdır. Spor ya da sanatsal meslek sahipleri tarafından bu kategoride başvuru gerçekleştirilebilir.

Amerika Kültürel Değişim Programı Vizesi

Uluslararası kültürel değişim programına dahil olan kişiler tarafından başvuru gerçekleştirilebilir. Amerika çalışma vizesi kategorisinde olan R sınıfı ile başvuru işlemi gerçekleştirilmesi mümkündür.

Amerika R Din Görevlisi Vizesi

Birleşik Devletler sınırları içerisinde geçici süreliğine görev yapacak din görevlileri bu vize kategorisinden başvuru gerçekleştirebilirler. Gerçek ve kar amacı gütmeyen bir kurumda görev alıyor olması gerekir. Aksi takdirde vize başvurusu gerçekleştirilemez.